Liczba gości

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 


Jaka dziś pogoda

Ciekawostki i przysłowia

* Ryby mają rozwinięte zmysły słuchu, węchu, smaku i dotyku. Szczególnie dobrze rozwinięty słuch mają m.in. karpie, sumy oraz większość gatunków ryb żyjących w ławicach. Dobrym węchem odznaczają się np. rekiny i płaszczki. Sumy mają kubki smakowe również na wąsach.


* Skóra ryb jest tak wrażliwa, jak ludzkie oko.                                               

                                                                                             
* Ryby nigdy nie zamykają oczu - po prostu nie mają powiek.


* Wieloryby i delfiny, mimo łudząco podobnego wyglądu i sposobu życia, nie są rybami tylko ssakami, ponieważ ich potomstwo żywi się mlekiem matki.


* Największą żyjącą rybą na świecie jest rekin wielorybi, który osiąga długość do 18 m długości i waży ponad 15 ton; jest bardzo łagodny, żywi się wyłącznie planktonem.


* Ryby zwane pielęgnicami, aby zapewnić ochronę swojemu potomstwu, trzymają je w pysku. Maluchy mogą swobodnie sobie pływać, a gdy pojawia się niebezpieczeństwo mama otwiera pysk wpuszczając je do środka. Właśnie temu zachowaniu zawdzięczają swoją nazwę.


* Najeżki potrafią w razie niebezpieczeństwa połknąć szybko tyle wody, żeby ich ciało przybrało kształt kuli. Dzięki temu kolce, które normalnie przylegają do ciała, zaczynają sterczeć, przez co upodobniają rybę do najeżonej piłki i zapewniają jej ochronę przed napastnikiem.


* Halibuty mieszkają przy dnie, mają płaskie ciało i kolor podobny do koloru piasku. Kiedy są młode, mają oczy po obu stronach głowy. W miarę jak rosną, jedno oko przesuwa się w stronę drugiego, aż oczy znajdują się po tej samej stronie ciała.

 

 

PRZYSŁOWIA Z RYBĄ W TLE

 

Na bezrybiu i rak ryba.

Ryba psuje się od głowy.

Ryba w wodzie nie tonie.

Nie ma ryby bez ości, nie ma kobiety bez złości.

Nie pij wody po rybie, po kapuście wina.

Najsmaczniejsza ta ryba, którą sam złowisz.

W mętnej wodzie dobrze ryby łowić.

Rybka lubi pływać.

Dzieci i ryby głosu nie mają.

Zdrów jak ryba.

Smażalnia Dolores ul.Turystyczna 9, Łeba
Projekt i wykonanie: IdHost